Od 14.10.2014 realizuje Liga za ľudské práva projekt Prvá právna pomoc pre azylových právnikov, ktorý podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2014.
Hlavný cieľ projektu: Vzdelávanie právnikov v oblasti ľudských práv, konkrétne v oblasti práva na azyl a jeho uplatňovania pred príslušnými orgánmi verejnej správy v Slovenskej republike, zvýšenie kvalifikácie právnych zástupcov a posilnenie kvality právnej pomoci poskytovanej v konaní o azyle.
Východiská
Cudzinci, ktorí žiadajú na území Slovenskej republiky o medzinárodnú ochranu (azyl alebo doplnkovú ochranu) musia absolvovať správne konanie, v ktorom Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky rozhodne o ich žiadosti. Pre väčšinu z nich je to vôbec prvá skúsenosť so správnym konaním. Ich postavenie ako účastníka správneho konania je sťažené aj neznalosťou slovenského jazyka, relevantných právnych predpisov a v neposlednom rade právnej kultúry.
Je správne, že Slovenská republika presadzuje poskytovanie bezplatnej právnej pomoci pre žiadateľov o azyl. Práve právna pomoc a právne zastúpenie pre žiadateľov o azyl je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na efektivitu a rýchlosť konania o azyle, ako aj na zákonnosť, správnosť a spravodlivosť rozhodnutia o konkrétnej a individuálnej žiadosti o azyl.
Žiadatelia o azyl môžu získať pomoc právnika už v priebehu konania o azyle pred Migračným úradom. Vďaka financovaniu z prostriedkov Európskeho fondu pre utečencov a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky poskytujú právnu pomoc právnici mimovládnych organizácií. V súčasnosti je financovanie projektov kontrahované do konca roku 2014 a pravidlá financovania budúcich projektov prostredníctvom nového Fondu Azyl, migrácia a integrácia nie sú zatiaľ jasné. Právnu pomoc v konaní pred súdom (pokiaľ žiadateľ o azyl neuspel so svojou žiadosťou pred Migračným úradom a žiada, aby zákonnosť rozhodnutia preskúmal súd) poskytuje bezplatne aj Centrum právnej pomoci prostredníctvom svojich právnikov alebo ustanovených advokátov.
Popis problému
Objem finančných prostriedkov alokovaných na právnu pomoc pre žiadateľov o azyl sa z roka na rok znižuje. Zmenšuje sa tým aj objem právnych služieb, ktoré je možné v konaní o azyle bezplatne žiadateľom o azyl poskytnúť. Jednotlivý právnik sa preto musí v určenom časovom priestore venovať väčšiemu počtu klientov, žiadateľov o azyl. Obmedzuje to čas, ktorý možno venovať konkrétnemu prípadu a tiež priestor pre vzdelávanie sa a zvyšovanie vlastnej kvalifikácie.
V konaní pred súdom zastupujú žiadateľov o azyl advokáti. Pokiaľ sa právnej problematike medzinárodnej ochrany a azylu nevenujú dlhodobo a systematicky, ich možnosti udržiavať si prehľad o neustále sa rozvíjajúcej interpretácii a aplikácii európskeho a vnútroštátneho azylového práva, ako aj o rozhodovacej praxi národných aj medzinárodných súdov, sú značne obmedzené. Kvalitu a efektivitu právnej pomoci napokon do značnej miery ovplyvňuje i vysoká fluktuácia právnikov zamestnaných v mimovládnych organizáciách, tak aj Centrom právnej pomoci.
Nedostatok časových kapacít, prehľadu a skúseností má zásadný vplyv na dostupnosť, obsah a kvalitu poskytovanej právnej pomoci.
Podľa svojej výročnej správy Centrum právnej pomoci zaregistrovalo v roku 2013 spolu 85 žiadostí o poskytnutie právnej pomoci v azylových veciach. Z toho v 12 prípadoch určilo na zastupovanie žiadateľa o azyl pred súdom advokáta. Azylovej agende sa venujú prevažne kancelárie Centra právnej pomoci v Košiciach a Bratislave. Podľa výročnej správy vysokú odbornosť zamestnancov Centra právnej pomoci je potrebné zachovať, problémom je však vysoká fluktuácia zamestnancov, ktorej najčastejším dôvodom sú nedostatočné platové podmienky.
Slovenská advokátska komora uvádza na svojej webovej stránke 165 advokátov s odborným zameraním na účely bezplatnej právnej pomoci v oblasti azyl, utečenci a cudzinecké právo. Zastupovanie žiadateľov o azyl však vykonávajú podľa potreby aj advokáti so všeobecným odborným zameraním.
V mimovládnych organizáciách, Slovenskej humanitnej rade, Slovenskej katolíckej charite, Marginale, Spoločnosti ľudí dobrej vôle, Lige za ľudské práva a v obci Rovné (ktorá tiež realizuje projekt právnej pomoci pre žiadateľov o azyl) pôsobí približne 15 azylových právnikov. Na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave každoročne absolvuje teoretické a praktické vzdelávanie v rámci voliteľného predmetu Azylová klinika 6 až 10 študentov práva.
Okrem azylovej kliniky, nie je pre právnikov na Slovensku dostupné systematické vzdelávanie v oblasti azylového práva, ktoré by umožnilo nadobudnutie potrebných vedomostí a zručností. „Know-how“ si právnici budujú prevažne individuálne. Právnikom ani advokátom nie sú dostupné základné vzory právnych podaní v azylových veciach, či úvodný sumár informácií pre začínajúceho azylového právnika. Projektové finančné prostriedky získané z Európskeho fondu pre utečencov a Ministerstva vnútra SR neumožňujú výdavky na vzdelávanie právnikov. Zahraničné školenia v oblasti azylového práva sú finančne nedostupné. Odborná literatúra v oblasti azylového práva je na Slovensku nedostatkovým tovarom, málokto z akademikov sa venuje vedeckej práci a publikovaniu v tejto oblasti.
Riešenie
Liga za ľudské práva bude v najbližšom období analyzovať dostupnosť a obsah poskytovanej právnej pomoci v konaní o azyle pred Migračným úradom a pred príslušnými súdmi (právny rámec poskytovania právnej pomoci ,kvantifikácia dostupnej právnej pomoci, kvalifikácia a skúsenosti právnikov, práca s klientom – žiadateľom o azyl, spätná väzba právnikov a ostatných subjektov zainteresovaných v konaní o azyle, analýza relevantných právnych postupov, úkonov a nástrojov používaných v konaní o azyle).
Na základe tejto analýzy chceme navrhnúť aj praktické pomôcky, ktoré by mohli prispieť k zvýšeniu kvality a uľahčeniu práce azylových právnikov. Pre začínajúcich azylových právnikov pripravíme informačný balíček, ktorý bude obsahovať informácie o právnom rámci, dôležitú judikatúru, odkazy na základnú odbornú literatúru a niektoré vzory základných právnych podaní. Ostatné pomôcky, napríklad pre prípravu klienta na pohovor navrhneme podľa zistení a odporúčaní na základe analýzy.
Do konca roku 2014 vytvoríme na našej webstránke www.utecenci.sk a www.hrl.sk online Sekciu pre právnikov, na ktorej budeme publikovať pravidelné aktuality o zmenách právnej úpravy a o rozhodovacej praxi v oblasti azylu a tiež odborné články. V tejto Sekcii zriadime aj fórum, ktoré by malo slúžiť na účel vedenia odborného diškurzu o jednotlivých čiastkových témach, ale aj ako online poradňa pre konzultácie právnikov. Budeme sa snažiť sprostredkovať azylovým právnikom odborné rady od právnikov a externých odborníkov, ktorí sa tejto problematike venujú dlhodobo.
Vo februári 2015 zorganizujeme workshop pre azylových právnikov, na ktorom im predstavíme výsledky štúdie a navrhnuté pomôcky pre právnikov. Ich finalizáciu zrealizujeme aj na základe spätnej väzby od účastníkov workshopu. Zároveň budeme mať príležitosť pozvať aj externých odborníkov, ktorí si pripravia prezentácie na odborné témy na základe zistení a odporúčaní analýzy.
Pracovný tím
Pracovný tím je zložený z Miroslavy Mitelmannovej, Nataši Just Hrnčárovej, Zuzany Kažimírovej a Barbory Meššovej. Miroslava je advokátka, ktorá s Ligou za ľudské práva spolupracuje od jej založenia v roku 2005, má viac ako desaťročné skúsenosti s poskytovaním právnej pomoci žiadateľom o azyl a takmer rovnaký počet rokov učí predmet Azylová klinika na Právnickej fakulte Trnavskej Univerzity v Trnave. Nataša je odborná asistentka Katedry správneho práva, práva životného prostredia a finančného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. O azylovom práve prednáša a píše, je spoluautorkou Komentára k zákonu o azyle a v rokoch 2008 až 2011 bola hlavnou riešiteľkou projektov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zameraných na zvyšovanie kvality azylového konania na Slovensku. Barbora Meššová je právnička, ktorá má skúsenosti s poskytovaním právnej pomoci žiadateľom o azyl od roku 2005. V rokoch 2006 až 2012 pracovala na Úrade UNHCR v Slovenskej republike a je spoluautorkou Komentára k zákonu o azyle. Zuzana Kažimírová je finančnou koordinátorkou projektu.
Čiastkové ciele projektu
Projekt by mal svojim riešením čiastočne prispieť k
1. podpore výchovy a vzdelávania študentov práva a právnikov v oblasti azylového práva,
2. rozvoju poradenskej a monitorovacej činnosť v oblasti poskytovania právnej pomoci v azylovom konaní
3. rozvoju analytickej, expertnej a edičnej činnosti
4. zaobstaraniu publikácií, učebných pomôcok a materiálov
5. podpore spolupráce a partnerstva organizácií a inštitúcií vykonávajúcich činnosť v oblasti azylového konania a nepriamo aj k
6. posilneniu efektívnosti a vymáhateľnosti ľudských práv v konaní o azyle.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2014. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Liga za ľudské práva, o.z.