Od novembra 2016 do konca októbra 2019 Liga za ľudské práva realizuje projekt "Právna poradňa pre azyl", ktorého náplňou je poskytovanie bezplatnej a odbornej právnej pomoci žiadateľom o azyl, teda cudzincom, ktorí na území Slovenskej republiky požiadajú o medzinárodnú ochranu.
Hlavným cieľom projektu je zabezpečiť prístup ku kvalitným právnym službám všetkým žiadateľom o azyl, ktorí sú umiestnení v azylových zariadeniach Migračného úradu MV SR, žiadateľom s povoleným pobytom mimo azylového zariadenia, a žiadateľom o azyl vo väzbe, s ohľadom na ich individuálne potreby a so špecifickým zameraním na zraniteľné osoby.
Právne služby bude žiadateľ poskytovať tímom skúsených právničiek (právnikov) a to prostredníctvom kancelárií v Bratislave a Košiciach, ktoré budú pokrývať všetky azylové zariadenia (Humenné, Opatovská Nová Ves, Rohovce) ako aj klientov, ktorí majú povolený pobyt mimo zariadenia, prípadne sú vo väzbe, a na všetkých stupňoch azylového konania. Právne služby budú poskytované na základe zásad kompetentnosti, nezávislosti, hospodárnosti a účelnosti (náklady vynaložené na riešenie prípadu klienta, čas venovaný prípadu klienta), dôvernosti a mlčanlivosti v súlade s právnymi predpismi a zodpovednosti za poskytnutú službu. Aktivita je naplánovaná tak, aby sa zabezpečila možnosť pre každého žiadateľa o azyl mať prístup k právnym službám a tiež včasnú identifikáciu, ochranu a kvalitné služby pre zraniteľné osoby. Medzi zraniteľné osoby radíme rodiny s deťmi, maloletých bez sprievodu, obete mučenia, traumatizované, prestárle alebo zdravotne postihnuté či vážne choré osoby, ako aj obete obchodovania s ľuďmi.
Pri poskytovaní právnych služieb využijeme počas akamického roka aj študentov Kliniky azylového práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Kliniku azylového práva vedieme na tejto fakulte od roku 2005 a počas akademického roka dochádzajú na prax do kancelárie študenti, ktorí pomáhajú pri vyhľadávaní informácií o krajine pôvodu alebo s jednoduchými právnymi úkonmi.
V rámci projektu budeme poskytovať aj online právne poradenstvo v otázkach azylu a medzinárodnej ochrany. Dotazy je možné zasielať nám aj anonymne, a to prostredníctvom Online poradňe na našej webovej stránke: www.hrl.sk.
Realizáciou projektu prispejeme k poskytovaniu kvalitných služieb žiadateľom o azyl na území SR a k včasnej identifikácii a starostlivosti o zraniteľné osoby, čo je v súlade s právom EÚ v oblasti azylu. Realizáciou projektu zabezpečíme informovanosť cieľovej skupiny o právach a povinnostiach, ktoré majú žiadatelia o azyl na Slovensku a EÚ, vrátane tzv. dublinského konania a princípu krajiny zodpovednej za preskúmanie žiadosti o azyl. Prispejeme tiež k lepšej identifikácii osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu a pomôžeme im v uplatnení ich zákonných práv v azylovom konaní. Vo vzťahu k verejnosti zlepšíme objektívnu informovanosť verejnosti o azyle a migrácii s cieľom predchádzať a bojovať proti narastajúcej netolerancii, ktorá je často spôsobená nepresným alebo prekrútenými informáciami o azylovom konaní, azylovom práve a utečencoch.
Projekt trvá od 04.11.2016 do 31.10.2019 a je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.