Liga za ľudské práva od r. 2005 zabezpečuje výučbu dobrovoľne voliteľného predmetu Právna klinika azylového práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Študenti práva majú každý rok možnosť získať teoretické vedomosti z oblasti azylového a migračného práva a tiež praktické skúsenosti s právnou pomocou poskytovanou utečencom a cudzincom v kancelárii Ligy za ľudské práva v Bratislave. Klinika azylového práva je dvojsemestrálny predmet, ktorý si môžu zapísať študenti prvého ročníka magisterského štúdia práva, po dohode s vyučujúcou aj iní študenti. V súčasnosti predmet vyučuje: JUDr. Zuzana Števulová, stevulovahrl.sk
V školskom roku 2015/2016 poskytlo grant na prevádzku Kliniky azylového práva Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave. Cieľom grantu je podporiť právnu pomoc poskytovanú utečencom prostredníctvom klinického vzdelávania študentov a podporiť diskusiu o migrácii a azyle medzi odborníkmi, študentmi, ako aj vo verejnosti. Právna klinika azylového práva má za cieľ inšpirovať a vzdelávať študentov práva v oblasti ľudských práv a azylového a utečeneckého práva a budovať kapacity právnikov v tejto oblasti na Slovensku.
V rámci projektu sme na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave v apríli 2016 zorganizovali Medzinárodný simulovaný súdny spor v azylovom práve (25. a 26. apríla 2016) a následne 27. apríla 2016 v Bratislave konferenciu V4 a pomoc utečencom: ako ďalej? na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
Súčasťou Medzinárodného simulovaného súdneho sporu v azylovom práve bola odborná panelová diskusia "Právne a ľudskoprávne výzvy takzvanej utečeneckej krízy", na ktorom o aktuálnej situácii v Európe a v Sýrii diskutovali čestný hosť - profesor François Crépeau, Špeciálny spravodajca OSN pre ľudské práva migrantov, Sebastiaan de Groot, čestný predseda Medzinárodnej asociácie azylových sudcov, profesorka Dina Hadad zo Sýrie, právnička Gruša Matevžič z Maďarského helsinského výboru a Adrian Berry, advokát z Veľkej Británie.
Pozrite si video z panelovej diskusie tu.
Medzinárodný simulovaný súdny spor v azylovom práve 2016 organizovala Liga za ľudské práva a Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave a finančne ho podporilo Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Slovenskej republike. Na organizácii diskusného panelu sa podieľa Veľvyslanectvo Kanady v Slovenskej republike.
Prípad, ktorý študenti riešili sa týkaj sýrskej utečenkyne Amal Hazboun, ktorá bola zadržaná vo fiktívnej krajine Kalosvia v Európskej únii a má byť deportovaná do Turecka z dôvodu, že jej žiadosť o azyl bola zamietnutá ako neprípustná. Prípad tak veľmi pripomínal aktuálnu situáciu a umožnil študentom používať skutočné argumenty v reálnom čase. Nižšie si môžete prečítať úplné znenie prípadu a pravidlá simulovaného sporu.
Do organizácie konferencie a simulovaného súdneho sporu boli zapojení aj utečenci žijúci na Slovensku, ktorí vytvorili aj sprievodné plagáty. Môžete si prečítať alebo vypočuť rozhovor s Dinou Hadad, ľudskoprávnou právničkou zo Sýrie, ktorá momentálne pôsobí na Kuwait International Law School. V rozhovore pre denník Pravda François Crépeau hovorí o riešeniach tzv. utečeneckej krízy ale aj o politickej participácii cudzincov.
Fotky: