Liga za ľudské práva, o. z. začína realizovať projekt „Najlepšia prax v určovaní a implementovaní trvalých riešení pre odlúčené deti v Európe“. Ide o nadnárodný projekt, ktorý koordinuje Irish Refugee Council (IRC) a okrem Ligy za ľudské práva sú v ňom zapojené mimovládne organizácie z ďalších 7 štátov EÚ: Holandsko, Nemecko, Belgicko, Cyprus, Malta, Grécko a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Projekt trvá od júna 2014 do novembra 2015. Projekt je podporený Európskou komisiou v rámci programu "Pilotný projekt pre maloletých bez sprievodu 2013".
Trvalé riešenia v kontexte odlúčených detí môžu byť rôzne, v závislosti od individuálnej situácie, v ktorej sa konkrétne dieťa nachádza. V kontexte právnej úpravy a praxe v Slovenskej republike môžeme hovoriť o trvalom riešení napr. pri zlúčení dieťaťa s rodinou alebo pri nájdení trvalého riešenia pre odlúčené dieťa na území SR (napr. vo forme udelenia azylu či získania trvalého pobytu). Trvalé riešenie je vyriešenie právnej, ale aj celkovej životnej situácie dieťaťa z dlhodobého a trvalo udržateľného hľadiska. Za trvalé riešenie podľa Programu odlúčených detí v Európe nemožno považovať udelenie pobytu, ktorý zanikne dovŕšením veku plnoletosti. Pri hľadaní trvalého riešenia je potrebné vždy zohľadniť ako prvoradé hľadisko najlepší záujem dieťaťa. Určenie čo je v najlepšom záujme dieťaťa z dlhodobého hľadiska je potrebné pred prijatím každého dôležitého rozhodnutia týkajúceho sa dieťaťa, vrátane rozhodnutia o tom či je namieste podať žiadosť o azyl, vyhodnotenia či dieťa je alebo potenciálne môže byť obeťou obchodovania s ľuďmi, alebo rozhodnutia o tom či podať žiadosť o niektorý z druhov pobytu podľa zákona o pobyte cudzincov. Ani zlúčenie s rodinou nemusí byť vždy v najlepšom záujme dieťaťa a teda nemusí pre konkrétne dieťa z určitých dôvodov (napr. zneužívanie zo strany rodičov, predaj dieťaťa obchodníkom s ľuďmi, či zanedbávanie dieťaťa) predstavovať riešenie jeho situácie.
Proces hľadania trvalého riešenia pre konkrétne dieťa musí preto vždy nevyhnutne zahŕňať určenie najlepšieho záujmu dieťaťa v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa, Všeobecnými komentármi č. 14 a č. 6 Výboru OSN pre práva dieťaťa a ostatnými právnymi predpismi.
Projekt vychádza z presvedčenia, že deti potrebujú podporu a stabilitu, aby prekonali traumatické skúsenosti, ktoré zažili či už v krajine pôvodu alebo počas tranzitu či dokonca po príchode do cieľovej krajiny. Deti majú právo byť vypočuté a ich názor musí byť zohľadnený pri všetkých rozhodnutiach, ktoré sa ich týkajú, berúc do úvahy ich vek a stupeň rozumovej a vôľovej vyspelosti. Je preto kľúčové, aby členské štáty EÚ, vrátane Slovenska, mali zavedené procedúry na vypracovanie plánu starostlivosti a ochrany pre každé odlúčené dieťa, ktorý zahŕňa určenie a implementovanie trvalého riešenia. Tento plán musí zohľadniť názory dieťaťa na jeho vlastnú situáciu a jej riešenie, ako aj vyhodnotenie všetkých existujúcich aj potenciálnych rizikových faktorov. Plán musí byť pravidelne revidovaný v súlade s vývojom dieťaťa a zohľadňujúc zmeny skutkových a právnych okolností prípadu.
Hlavným cieľom výskumu je zameranie sa na metodológiu, ktorá je v pozadí hľadania trvalého riešenia. Výstupy projektu budú publikované a distribuované v roku 2015, pôjde o:
- 8 národných správ organizácií, ktoré sa na výskume podieľajú (okrem Slovenska sú to organizácie z Nemecka, Malty, Grécka, Spojené kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Cypru, Holandska a Belgicka)
- 1 komparatívna medzinárodná správa poukazujúca na identifikované príklady dobrej praxe
- Odporúčania a pomôcky pre poskytovateľov starostlivosti a pomoci o odlúčené deti ohľadne metodológie určovania a implementácie trvalého riešenia u odlúčených detí.
Veríme, že výstupy projektu budú využiteľné predovšetkým pre poskytovateľov starostlivosti a pomoci, vrátane sociálnych pracovníkov, vychovávateľov, opatrovníkov, právnikov, a pre štátne orgány, ktoré rozhodujú vo veciach týkajúcich sa odlúčených detí. Títo budú zapojení od začiatku projektu vo forme členstva v poradnom výbore alebo individuálnych konzultácií. Odlúčené deti a mladí dospelí/ bývalí maloletí bez sprievodu budú taktiež zapojení do výskumu a ich názory a postrehy budú vo výstupoch náležite zohľadnené.
Členovia Poradného výboru projektu sú:
Renáta Brennerová - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Peter Guráň - člen Výboru OSN pre práva dieťaťa
Ján Galaš - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Odbor sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately
Zuzana Kovaľová - UNHCR, Senior Protection Associate
Alexandra Malangone - členka expertnej skupiny Rady Európy pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi GRETA
Všetky výstupy projektu budú zverejnené na webovej stránke Ligy za ľudské práva.
V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa projektu kontaktujte: Katarína Fajnorová (fajnorovahrl.sk) alebo Miroslava Mittelmannová (mittelmannova
hrl.sk), alebo nám zavolajte do kancelárie Ligy za ľudské práva v Bratislave.