Liga za ľudské práva v roku 2016 realizuje projekt "Deti nepatria do väzenia", ktorého primárnym cieľom je ochrana migrujúcich detí pred zaistením.
Maloleté deti – utečenci alebo migranti, sú v osobitne zraniteľnom postavení a to aj pokiaľ migrujú s rodičmi. Ich situácia, dlhá cesta, neistota a stres rodičov na nich negatívne vplývajú. Preto by sa deťom v migračnej situácii, v pohybe, mala venovať osobitná pozornosť a starostlivosť, vrátane špeciálneho prístupu k rodinám s malými deťmi.
Zaznamenali sme, že v súvislosti s aktuálnou utečeneckou krízou prichádza aj na Slovensko zvýšený počet detí - utečencov s rodičmi, alebo bez sprievodu akýchkoľvek rodinných príslušníkov. Deti, ktoré sa na Slovensku ocitnú bez sprievodu svojich rodičov, sú umiestnené do detského domova, kde sa osobitná pozornosť venuje ich potrebám. Avšak deti, ktoré prišli s rodičmi, toto šťastie nemajú a zväčša sa voči nim prijímajú opatrenia, ktoré zohľadňujú iba postavenie ich rodičov a nie dopad prijatého opatrenia na ich deti. To v praxi znamená, že pokiaľ je rodič na Slovensku bez oprávnenia na pobyt, tak cudzinecká polícia rozhodne o ich zaistení a umiestnení do útvaru policajného zaistenia, kde vládne prísny policajný režim odňatia slobody, ktorému sú podrobené aj deti umiestnené spolu so svojimi rodičmi.
Cieľom projektu je preto komplexné presadzovanie riešení, ktoré by eliminovali prax zaisťovania detí s rodinami na Slovensku a priniesli zodpovedným orgánom alternatívne riešenia situácie detí s rodinami.
Aktivity projektu zahŕňajú:
1. Advokačná kampaň za skončenie alebo obmedzenie zaistenia detí s rodinami
2. Právne intervencie v prípadoch, ktoré sa týkajú detí
3. Vytvorenie alternatívneho riešenia nahrádzajúceho zaistenie detí + pilotný prípad(y)
Projekt trvá od januára do decembra 2016 a je podporený Nadáciou pre deti Slovenska.