Každý má právo na občianstvo. Napriek tomu je na svete stále asi 10 miliónov ľudí bez občianstva, podľa odhadov asi 600 000 z nich žije v Európe.
Tento problém sa týka aj Slovenska. Tu si môžete pozrieť 3 krátke videá o ľuďoch bez občianstva, ktorým sme pomohli a ktorí dnes žijú pokojne na Slovensku:
alebo si prečítajte príbeh Romana z bývalej Juhoslávie, ktorý nedávno žiaľ zomrel.
My, čo sme občanmi určitého štátu berieme za samozrejmé práva a povinnosti, ktoré nám z tohto zväzku vyplývajú. Ani si neuvedomujeme, že základné súčasti nášho života, ako je zdravotná starostlivosť, školská dochádzka, právo na slobodný výber povolania a zamestnania, sociálne zabezpečenie v prípade choroby, invalidity či straty zamestnania, cestovanie, účasť na volení si svojich zástupcov alebo uzavretie manželstva, môžu byť nedostupné pre milióny ľudí na celom svete. Ľudia bez štátnej príslušnosti nemôžu oficiálne zaregistrovať narodenie svojho dieťaťa, ich dieťa nemá právo chodiť do školy, nemôžu sa legálne zamestnať, nemajú právo na verejnú zdravotnú starostlivosť ani na sociálne dávky. Bez občianstva človek nemôže voliť, nemá cestovný pas, nemôže oficiálne uzatvoriť manželstvo. V prípade, že takáto osoba opustí svoju krajinu pôvodu alebo krajinu posledného pobytu a táto krajina mu odoprie vydať víza pre opätovný vstup, môže skončiť v bezvýchodiskovej situácii, niekedy aj v cele policajného zaistenia pre cudzincov na veľmi dlhý čas, prípadne opakovane. Často sú aj tie úplne najzákladnejšie práva odopierané osobám, ktoré nemôžu preukázať existenciu právneho zväzku so žiadnym štátom.
V súčasnosti žije na svete okolo 12 miliónov osôb bez štátnej príslušnosti. Ide však len o odhady, vzhľadom na fakt, že organizácie zaoberajúce sa problematikou osôb bez štátnej príslušnosti, vrátane UNHCR a Refugees International, majú veľké ťažkosti zistiť presné čísla.
Slovenská republika je signatárom Dohovoru o právnom postavení osôb bez štátnej príslušnosti (1954) ako aj Dohovoru o redukovaní počtu osôb bez štátnej príslušnosti (1961). Podľa Dohovoru o právnom postavení osôb bez štátnej príslušnosti je osoba bez štátnej príslušnosti „osoba, ktorá nie je považovaná za občana podľa práva žiadneho štátu“. Túto definíciu prebral aj slovenský zákon o pobyte cudzincov. Podľa tohto zákona, osobe bez štátnej príslušnosti možno udeliť trvalý pobyt na neobmedzený čas aj bez splnenia podmienok ustanovených v zákone ak preukáže, že nemá štátnu príslušnosť štátu, a) v ktorom sa narodila,
b) v ktorom mala svoje predchádzajúce bydlisko alebo pobyt, a
c) ktorého štátne občianstvo majú jej rodičia a ostatní rodinní príslušníci.
Vzhľadom na absenciu presných a jednotných postupov na určenie toho či osoba je bez štátnej príslušnosti (tzv. „statelessness determination procedure“) na Slovensku, neexistenciu, resp. roztrieštenosť relevantných štatistických údajov a nedostatok pozornosti venovanej v SR tejto zraniteľnej skupine migrantov, sa Liga za ľudské práva rozhodla venovať zvýšenú pozornosť práve problematike osôb bez štátnej príslušnosti, a to realizovaním výskumov v danej oblasti a poskytovaním právneho poradenstva.
Liga za ľudské práva je členom European Network on Statelessness (ENS), kde nájdete viac informácií o aktuálnych kampaniach v Európe na pomoc ľuďom bez občianstva.