Zamestnanie / Employment

Otázky

Dobry den,
Chcem sa spytat ake podmienky musi splnit obcan Dominikanskej republiky, ktory pride sem na moje pozvanie a chce si tu najst pracu ako inzinier v oblasti elektrotechniky (avsak nema este ukoncene studium, zatial ma len titul bakalara). Ake dokumenty potrebuje na ziskanie pracovnych viz? Pripadne ake ma moznosti studia? Kolko by ho take studium na UK v BA stalo?
Dakujem

Dobrý deň pani Bisahová,

otázka ktorú ste nám položili je veľmi komplexná. Poradiť Vám vieme v pobytovej otázke, ale cenu štúdia pre zahraničného študenta si je potrebné preveriť na konkrétnej univerzite.

1. Cudzinec, ktorý pricestuje na Slovensko na víza, a chce tu pokračovať v štúdiu, môže podať žiadosť o prechodný pobyt na účel štúdia aj priamo na našom území, na príslušnom oddelení cudzineckej polície - pretože je to zo zákona možné a preto, že sa jeho žiadosť pravdepodobne stihne vybaviť do 30 dní ešte počas platnosti víz. V podstate len treba dodržať pár logistických rád - to znamená - priniesť si z krajiny pôvodu všetky potrebné doklady a podať žiadosť, ktorá je 100% a úplná. V podstate treba doniesť po komunikácii so školou (!!!) potrebné diplomy a vysvedčenia (aby bolo možné uskutočniť prevod známok a uznanie predchádzajúceho štúdia) tak, aby škola v čase podania žiadosti o pobyt už mohla vystaviť potvrdenie o štúdiu na účel žiadosti o pobyt. Rovnako sa k žiadosti o pobyt musí doložiť výpis z registra trestov krajiny pôvodu - Certificate of No Judicial Records’ (Certificado de No Antecendentes Judiciales), apostilovaný (kliknite pre viac informácii tu) a preložený do slovenčiny súdnym prekladateľom.

2. Cudzinec, ktorý v SR chce pracovať, musí už pred príchodom mať prísľub zamestnávateľa že ho zamestná a začať pobyt vybavovať skôr, ešte v krajine pôvodu, pravdepodobne na Slovenskom veľvyslanectve na Kube (link na veľvyslanectvo tu) Rovnako ako v prípade štúdia sa musí dopredu vybaviť účel (t.j. zamestnanie), získať a preložiť výpis z registra trestov DR, ale aj vybaviť ubytovanie na Slovensku (potrebná je nájomná zmluva s notársky osvedčenými podpismi a nový List vlastníctva). Žiadateľ musí mať buď na účte cca 2400 EUR (výpis z účtu sa priloží k žiadosti) alebo potvrdenie o výške mzdy od zamestnávateľa.

Je dôležité, aby ste sa teda rozhodli ktorú z uvedených možností považujete za reálnejšiu alebo lepšiu, a potom pokračovali podľa inštrukcii v príprave dokladov - každú z možností treba na záver prejsť a skontrolovať či nič nechýba. Pre ďalšie otázky nás môžete kontaktovať priamo na adrese hrlathrl.sk, radi Vám ďalej poradíme a pomôžeme.

S pozdravmi, team HRL.