Zmena účelu pobytu / Change of the purpose

Comments

Dobry den,

som bieloruska, studujem na Slovensku. Som v 5. rocniku na VS, statnice budem mat na zaciatku juna. Hned sa chcem zamestnat, uz som nasla pracu a zmluvu podpisem s nastupom 16 juna.

Aby som uz vtedy mala vybaveny prechodny pobyt za ucelom zamestnania, chcem si zmenit ucel pobytu co najskor. No ked chapem spravne, stary pobyt (za ucelom studia) prestane byt platny v momente ked dostanem rozhodnutie o novom povoleni.
Co ked to rozhodnutie dostanem este pred samotnym zaciatkom platnosti noveho povolenia? Dajme tomu, 5. maja dostanem kladne rozhodnutie o zmene ucelu, ktore zacne byt platnym 16. juna (podla pracovnej zmluvy). Stara karticka uz nie je platna? Musim z krajiny vycestovat do toho 16. juna?
Ked statnice budem mat pred nastupom do prace, plati 30-dnova ochranna lehota, aj ked som podavala ziadost o zmenu ucelu pobytu?

Dakujem pekne a prijemny den prajem.

S pozdravom
Anastasia

Milá Anastasia,

ďakujeme za zaujímavú otázku do poradne Ligy. Ako študentka nemusíte mať obavy, že vám zmenou účelu pobytu skončí právo študovať na území SR, naopak, ak vám bude udelený nový pobyt, môžete pracovať, ale aj pokojne doštudovať. Podľa zákona o pobyte cudzincov sa pobyt považuje za oprávnený až do rozhodnutia o žiadosti o zmene účelu, takže obdobie po štátniciach je zákonom kryté a v prípade skoršieho rozhodnutia vám zas zákon priznáva právo študovať.

Ak by ste mali ďalšie otázky, pokojne nám napíšte alebo zavolajte. S pozdravmi, team HRL.