Žiadosť o štátne občianstvo / Application for citizenship

Comments

Dobrý deň, mám na Vás nasledujúcu otázku. Mám trvalý pobyt na území ČR, manžel je Čech a mohla by som získať české občianstvo. Ide mi o to, že či by som v tom prípade automaticky neprišla o občianstvo slovenské a či je možné mať vlastne dve občianstv, jedno moje a druhé po manželovi. Ďakujem za odpoveď. Šuajnová

Milá pani Šujanová,

zákon č. 40/1993 Zb. o štátnom občianstve Slovenskej republiky pripúšťa stratu štátneho občianstva v prípade nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva. Zároveň v § 9 uvádza:

(16) Štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.

(17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.

Ako uvádza odsek 17, vo vašom prípade by teda formálne k strate štátneho občianstva prísť nemalo, pretože podľa mňa spĺňate túto podmienku. Preveriť si to môžete aj na Oddelení štátneho občianstva (Odbor verejnej správy MV SR www.minv.sk/?oddelenie-statneho-obcianstva-a-matrik).

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. Team HRL.

dobrý deň, prosím vás ako mám požiadať o zaslanie registra trestov zo zahraničia na slovensko? kedže chcem požiadať o občianstvo a potrebujem aj register ale osobne sa tam nemôžem dostať je na to nejaká žiadosť? poplatky? dakujem za odpoved

Mila Lenka,

pravdepodpobne by ste to mohli skusit cez slovenske velvyslanectvo v Prahe, je mozne ze takuto konzularnu sluzbu zabezpecuju.

S pozdravmi, team HRL.

Dobry den
Manzelka je cudzia statna prislunicka s trvalym pobytom (pobytova karta) na Slovensku. Na Slovensku vsak nie sme ekonomicky aktivni aj ked ho pravidelne navstevujeme. Po poziadani o Slovensky pas pre manzelku nam bolo povedane ze to nie je mozne, kedze podla zakona musime na Slovensku mat nielen zapisany trvaly pobyt, ale musime byt aj ekonomicky aktivny 7 rokov, co v nasom pripade neplati. Neviete mi poradit aka je sanca ze by sa na slovensku zmenil predmetny zakon, pripadne ako v sucasnosti postupovat? Myslim si ze v r. 2004 ked bol predmetny zakon prijaty slovenski legislativci asi nepredpokladali ze 100 000 ci 200 000 mladych ludi vycestuje za pracou do zahranicia a uzavrie manzelstvo s cudzim statnym prislusnikom. Je dost zatazujuce pre rodinu s detmi fungujucu 7 rokov neustale pri cestach do zahranicia neustale ziadat o viza pre manzelku pripadne podstupovat colne kontroly.

s pozdravom

P.Marek

Milý Marek,

ďakujeme za zaujímavý podnet a otázku do poradne Ligy.

Ak má manželka trvalý pobyt na Slovensku, ale žijete v inej krajine EÚ, tak nepotrebujete žiadať o víza. Otázka však znie, či a aký typ pobytu máte v inej krajine, pretože by reálnou možnosťou mohlo byť udelenie štátneho občianstva v nej. Napíšte nám prípadne viac o tom kde a ako dlho žijete mimo územia SR, pretože ak žijete v inej krajine EU, Vaša manželka v nej požíva právo pobytu rodinného príslušníka občana EU (pobytová karta ako píšete) a toto právo potom po návrate na Slovensko bude mať aj u nás. Ak sa však vrátiť neplánujete, potom ste usadení a o občianstvo by ste mali žiadať tam, kde reálne žijete. Na voľný pohyb v EU vrátane Slovenska má právo v zmysle smernice 2004/38/ES o práve občanov Európskej únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na území členských štátov.

Pokiaľ ide o právnu úpravu udelenia štátneho občianstva, nepredpokladáme, že by sa v najbližšom období chystala novelizácia zákona č. 40/1993 Zb., ak by sa tak udialo, radi budeme vašu pripomienku tlmočiť Ministerstvu vnútra SR.

Pekný deň praje team HRL.