Sobáš s cudzincom / Marriage with a Foreigner

Comments

Dobrý deň,
Chcel by som vás poprosiť o radu a odpovede na otázky.
Mám priateľku z Ukrajiny, chceme uzavrieť na Slovensku manželstvo a žiť na Slovensku.
Priateľke doporučili, aby si preto vybavila 21 dňové turistické víza na poľskom veľvyslanectve / konzuláte v Odese na Ukrajine. Chcel by som sa spýtať:
1/Bude možné počas platnosti týchto 21 dňových víz vybaviť na Slovensku všetky úradné formality spojené so sobášom a tiež hneď po sobáši vybaviť pre ňu trvalý pobyt na 5 rokov? Alebo doporučujete pre tento účel vybaviť iný typ víz, resp. výhradne iba na našom veľvyslanectve?
2/Môžete vo Vašej odpovedi poslať zoznam dokumentov, ktoré naše matričné úrady vyžadujú pri sobáši s cudzincom (v tomto prípade s Ukrajinkou)?
3/ Je lepšie urobiť notársky overené preklady dokumentov do slovenčiny na Ukrajine, alebo doporučujete dať urobiť tieto preklady na Slovensku?
4/ Aké dokumenty sú nutné pre podanie žiadosti o trvalý pobyt na 5 rokov? Stačí sobášny list? Na základe skúseností, čaká sa na udelenie trvalého pobytu bežne až 90 dní po uzavretí manželstva v SR? Z tohto pohľadu to vyzerá tak, že po uzavretí manželstva bude musieť priateľka (vtedy už manželka) odcestovať späť na Ukrajinu, pretože platnosť víz skončila a čakať pokým dostane trvalý pobyt.
Vopred ďakujem za odpovede.

Milý Ladislav,

technickým nedopatrením sa stalo, že sme nevideli zobrazenú vašu otázku. Odpovedáme preto hneď ako je to možné a všetky detailnejšie informácie sme vám zaslali emailom na vašu adresu.

Pokial ide o otazky, ktore ste nam polozili:

  1. Pocas 21 dni platnosti schengenskych viz sa mozete na Slovensku zosobasit a podat ziadost o trvaly pobyt, pretoze jej pobyt sa podla zakona o pobyte cudzincov povazuje za opravneny na uzemi SR. Druha vec je, ci sa to stihne, ak sa doklady k sobasu predkladaju 14 dni vopred a po sobasi bude par dni trvat vystavenie sobasneho listu, cize je to aj logisticka otazka.
  2. Zoznam dokladov k sobasu som vam poslala emailom. Najlepsie bude, ak sa obratite priamo na matriku v mieste bydliska, ktora vas bude sobasit a skontrolujete si ci mate vsetko co pozaduju. Oni vam tiez daju prislusne formulare a nahlasite si datum sobasa.
  3. Preklady nemaju byt notarske, ale sudne – sudni prekladatelia maju okruhlu peciatku ministerstva spravodlivosti, preto je mozne a vhodne dat prelozit doklady na Slovensku prave u tychto prekladatelov.
  4. Doklady uvadzam v prilohe mailu. Sobasny list dokladuje iba ucel pobytu. K ziadosti o udelenie trvaleho pobytu (priloha), vsak musite dokladovat este financne zabezpecenie vo vyske cca 2400 EUR, ubytovanie podla toho v akej nehnutelnosti budete spolu byvat (najomna zmluva s overenymi podpismi stran a oficialny list vlastnictva, alebo vase cestne vyhlasenie ako majitela bytu a LV ziskane priamo z katastra), taktiez pas, 2 fotky 3x3,5 a bezuhonnost vypisom z registra trestov Ukrajiny (sposob ziskania najdete v prilohe). Kazda jedna skutocnost musi byt dolozena presne a nesmie jej chybat ziadna administrativna nalezitost ako je overenie, preklad a pod. inak Oddelenie cudzineckej policie ziadost neprijme. Ziadost vsak mozete podat aj po skonceni platnosti viz na Ukrajine, tiez na zastupitelskom urade SR (Kyjev, Uzhorod).

Ide o komplikovanu a komplexnu proceduru, ktora bude urcite trvat spolu so sobasom 4 mesiace a pocas ktorej sa manzelka teda bude musiet vratit na Ukrajinu.

Po udeleni trvaleho pobytu jej Zastupitelsky urad SR na Ukrajine (ktoremu policia posle informaciu) udeli vstupne viza, za ktore sa plati potom uz iba 9,50, cize nie plna suma.

V pripade, ze uz ste sa zosobasili, gratulujeme a drzime vam palce k skoremu udeleniu pobytu. Ak nie, budem rada, ak sa nam ozvete s dalsimi otazkami, najlepsie priamo na nas email alebo telefonicky na cisla uvedene na nasej webstranke.

S pozdravmi, team HRL.

Urcite zalezi na vizach. Nerozmyslali ste na tom zobrat sa na ukraine? Potom by ste len sobasny list prelozili do slovenciny a tu uz musi byt askceptovany a moze sa pouzit aj na viza pre clenov rodiny. V zasade by som ale nepocital s tym, ze aj ked pojde vsetko hladko, tak tie viza ziska skor ako za pol roka od poziadania.

Dobry den, chcem sa spytat ohladom sobasa na SR. Snubenec pochadza z Tunisu a chceli by sme sa vziat na Slovensku.
1.Je to mozne aj na jeho turisticke vizum? Nebude poruseny nejaky kodex alebo ucel za ktorym sem prisiel povodne (turista)? Urady by to povolili?
2.Ked sa zosobasime na SR, po vydani sobasneho listu moze poziadat o trvaly pobyt a je mozne aby ostal zit so mnou v Europe?

Vopred dakujem za odpoved.

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku do poradne HRL.

Áno, cudzinec na účel sobáša potrebuje mať na Slovensku "oprávnený pobyt", pričom z praxe vyplýva, že ak víza oprávňujú na pobyt nepresahujúci 90 dní, nemal by ani na veľvyslanectve byť problém s tým, ak uvedie pravdivo, že sa plánuje zosobášiť so Slovenkou na území SR.

Po vydaní sobášneho listu môže manžel na Oddelení cudzineckej polície podľa miesta bydliska  www.minv.sk/?ocp-1 podať žiadosť o trvalý pobyt. Konanie však bude trvať 90 dní, takže do momentu udelenia pobytu (ak by ho neudelia o pár dní skôr) mu skončí platnosť víz. Bolo by preto asi ideálne, aby sa na Slovensku nezdržiaval celú dobu platnosti víz ale pár dní si nevyčerpal (ak mu to typ víz dovolí a ak sa po opustení schengenu bude môcť ešte na pár dní vrátiť a prevziať si doklad o pobyte - to závisí od individuálneho prípadu).

Dôležité preto je, aby už na Slovensko prišiel so všetkými dokladmi potrebnými na sobáš s cudzincom, náležite overenými (superlegalizácia, tzv. vyššie overenie listín) aby si ich na Slovensku hneď mohol dať preložiť do slovenčiny súdnym prekladateľom a hlavne nech nezabudne si ešte v Tunise požiadať o výpis z registra trestov (Certificat du Casier Judiciaire) Tunisu (alebo aj inej krajiny kde žil v posledných 3 rokoch). Aj ten musí byť superlegalizovaný a pred predložením polícii preložený súdnym prekladateľom. Vyžaduje si to preto dôslednú prípravu žiadosti o pobyt, aby vám v deň podania nič nechýbalo, ani pečiatka, overenie a pod.

K žiadosti o udelenie trvalého pobytu sa dokladuje účel (sobášnym listom), bývanie na území SR (podľa toho či ide o váš byt alebo nájom), finančné zabezpečenie pobytu (vo výške 2400 EUR) a bezúhonnosť (register trestov Tunisu). Nechcem Vám písať detaily, aby som vás nepoplietla, ale ak máte záujem napíšte nám email a podrobne to s vami prejdeme.

Pekný deň praje team HRL.

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj synovec žije v nemecku kde si našiel priateľku ukrajinku, ktorá je momentálne na volunteer víza taktiež v nemecku. Chceli by sa zosobášiť a žiť spolu na slovensku lenže vybavenie svadby, požiadanie o trvalý pobyt na 5 rokov na slovensku na základe sobášneho listu a jeho následné schválenie by cca trvalo 4 mesiace. Ona je z mesta Donetsk, kde je momentálne situácia dosť neprívetivá a ona sa tam bojí vrátiť a ani sa nemá kam. Čiže sa chcem opýtať ako by sa dala vyriešiť otázka vrátenia sa na ukrajinu počas doby kým jej schvália trvalý pobyt na slovensku? Teda či je nejaká iná možnosť napr požiadať zatiaľ o azyl alebo nejaký iný druh pobytu. Vopred ďakujem za odpoveďe.

Dobrý deň. Pred časom som Vám písala ohľadom trvalého pobytu pre cudzinca na Slovensku.Teraz by som sa Vás chcela ešte spýtať ohľadom sobáša v Tunise.V júli plánujem so svojím snúbencom ,ktorý je Tunisan svadbu v Tunise na úrad,ide o civilný sobáš.Viem, že potrebujem k sobášu tieto dokumenty : Rodný list, osvedčenie o spôsobilosti na uzavretie manželstva v cudzine,toto SR od r. 2006 nevydáva, nahradím ho čestným vyhlásením o tom,že som slobodná.Toto všetko legalizujem na Slovensku a potom superlegalizujem na Veľvyslanectve SR vo Viedni.A viem, že potrebujem kópiu pasu a krvné testy,toto si zabezpečím v Tunise. Ale môj snúbenec mi stále tvrdí, že ešte potrebujem nejaké osvedčenie alebo povolenie,že sa môžem vydávať v Tunise,vraj toto mi dá Veľvyslanectvo SR vo Viedni.Ja si ale myslím,že superlegalizáciou mojich dokumentov potvrdí Veľvyslanectvo vo Viedni,že sa môžem vydávať v Tunise.Neviete mi náhodou poradiť,či teda potrebujem ešte nejaký dokument?Teda či má pravdu on alebo ja?Viete, rada by som mala v poriadku všetky dokumenty,aby mi nič nechýbalo.Ak mi môžte prosím pomôcť vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď.

MNA CSKA ties v juli svadba v Tunise s tunisanom
A som uplne strate a v papieroch :( moze mi niekto us
konecne pomoct prosim?
1.ake dokumenty PRESNE potrebujem
2.najprv superlegalizacia a potom preklad?alebo opacne
Poradte mi prosim konecne.nemam moc casu na to
Dakujem vopred

Dobrý deň,

Už pár rokov žijem so svojou snúbenicou v Mexiku (ona je Mexičanka) a tento rok sa chystáme zosobášiť. Sobáš by prebiehal tu v MX, nakoľko tu mám platné pracovné víza a tým pádom aj dočasný pobyt.
Uvažujeme, že by sme sa potom v priebehu pár mesiacov presťahovali na Slovensko. Ako je to v tomto prípade s vízami pre moju partnerku (teda: manželku)?
1. Kde a ako by sme o ne mali požiadať, a čo musí predložiť?
2. Za predpokladu, že začneme vybavovať víza na SK, bude sa musieť vrátiť do Mexika? Ako by sme mali postupovať, aby to vyšlo čo najekonomickejšie? (ono tá letenka zas nie je tak úplne zadarmo :) )

Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc / odpoveď!

Mily Fero, dakujeme za otazku do poradne.

Hned ako budete mat Mexicky sobasny list dajte si ho overit
http://www.hcch.net/index_en.php?act=authorities.details&aid=333
pripojenim Apostilacnej dolozky a prelozit do Slovenciny sudnym prekladatelom
(skuste poziadat niekoho na Slovensku nech vam s tym pomoze).

S takto hotovym Mexickym sobasnym listom by ste mali poziadat Slovensky zastupitelsky urad
SR v zahranici akreditovany pre Mexiko aby vo vasom mene poziadalo o jeho zapis
do Slovenskej osobitnej matriky, ktora vam nasledne vyhotovi Slovensky sobasny list.

Az ked ho budete mat, mozete ziadat o trvaly pobyt na Slovensku, prostrednictvom
toho isteho ZU SR www.mzv.sk/mexico (poziadat mozete aj na Slovensku, ale kedze
konanie bude trvat 90 dni, my to neodporucame, pretoze to strasne zvysuje naklady
spojene s prestahovanim a je nutne vycestovat mimo Schengenske uzemie, do doby, kym sa rozhodne o jej pobyte.

Ekonomicke riesenie je teda podla nas take, ze vam niekto pomoze zariadit doklady
a ubytovanie na Slovensku a ze pricestujete az potom ako jej bude pobyt udeleny.


K formularu ziadosti sa priklada cestovny pas a 2 fotky 3x3,5 cm, spravny kolok neplatite.

Doklady ktore je nutne k ziadosti prilozit aby bola prijata musia byt 100% perfektne
a uplne, nesmie chybat ziadna peciatka ani overenie podpisu.

Dokladuje sa:

Ubytovanie
Ucel pobytu
Financne zabezpecenie pobytu
Bezuhonnost

Ubytovanie sa dokladuje podla toho kde budete byvat bud najomnou zmluvou s
osvedcenymi podpismi (vase podpisy osvedci ZU SR Mexiko) a List vlastnictva z Katastra,
alebo cestnym vyhlasenim majitela nehnutelnosti ze u neho mozete byvat po celu dobu pobytu.

Ucel pobytu dolozite sobasnym listom z Osobitnej matriky.

Financne zabezpecenie sa dokladuje potvrdenim o zostatku na ucte vedenom na meno
cudzinca, ak to ale budete dokladovat vy, da sa to aj pracovnou zmluvou kde bude uvedeny
Vas buduci prijem, alebo vasim potvrdenim o zostatku na ucte v Slovenskej banke v sume
asi tak 2400 EUR /cim viac tym lepsie. Opytajte sa nas na detaily pripadne. Ak to budete dokladovat
vy, posielam vzor cestneho vyhlasenia ze poskytnete manzelke financne a hmotne zabezpecenie.

Bezuhonnost sa dokladuje vypisom z registra trestov Mexika, opat apostilovanym a prelozenym
Do slovenciny sudnym prekladatelom.

Odporucame zacat poslednym menovanym dokladom, ten trva najdlhsie a straca platnost
po 3 mesiacoch, cize najneskor 1,5 mesiaca / 2 mesiace po jeho vydani odporucame poziadat
Na ZU SR o pobyt tak, aby kym to pride na policiu to este platilo. Ziadny z dokladov okrem sobasneho
Listu by nemal byt v case podania ziadosti na ZU SR starsi ako 90 dni, ale my kvoli konzularnej poste
radime ludom aby doklady neboli starsie ako 60-70 dni, pretoze to moze trvat kym pridu na Slovensko.

Prosim ozvite sa ak mate dalsie otazky.

PS: o viza po sobasi zatial neziadajte. Ak jej udelia pobyt, tak dostanete od ZU SR
V Mexiku vstupne viza na cestu, a na Slovensku dostane karticku pobytu. Hned prvy mesiac
potom bude musiet ist na zdravotnu prehliadku na specializovane vysetrenie cudzokrajnych chorob
ale to budete riesit az po prestahovani sa na Slovensko. Drzime vam palce. Team HRL.