Podnikanie / Business

Comments

Dobry den, je mozne pre obcana Macedonskej republiky otvoronie eseročky ? Ma prechodny pobyt za účelom zamestnania. Musi si vybavit aj dalsi prechodny pobyt za ucelom podnikania ? Alebo prechodny pobyt za ucelom zamestnania je mozny pouzit aj pri zakladani eserocky ? A musi byt vzhladom na prechodny pobyt za ucelom zamestnania aj vzdy zamestnany, myslim ako zamestnanec ?

Za odpoved velmi pekne dakujem.

Milá Lýdia,

ďakujeme za vašu otázku. Zákon o pobyte cudzincov pozná súbehy dvoch účelov iba v prípade štúdia a nejakého iného právneho účelu pobytu (v niektorých prípadoch aj u rodinných príslušníkov alebo zahraničných slovákov, čo sa vás ale netýka).

Znamená to teda, že cudzinec má mať pobyt na ten účel, ktorý reálne vykonáva. Ak je zamestnaný, ale chce si otvoriť sro, môže podať žiadosť o zmenu účelu pobytu. V podstate by to znamenalo, že by mohol začať podnikať až od momentu kedy cudzinecká polícia preverí a odsúhlasí žiadosť o zmenu účelu. K zriadeniu sro by však pristúpil samozrejme skôr, pretože polícii bude potrebovať predložiť doklad potvrdzujúci oprávnenie na podnikanie už k žiadosti o zmenu účelu. Vyzerá to však tak, že zamestnanie bude musieť dňom udelenia pobytu ukončiť, lebo podnikanie a zamestnanie nepozná súbeh týchto účelov.

Prosím ozvite sa ak budete mať nejaké ďalšie otázky.

S pozdravmi team HRL.