Ask a new question

Dobrý deň pani Bisahová,

otázka ktorú ste nám položili je veľmi komplexná. Poradiť Vám vieme v pobytovej otázke, ale cenu štúdia pre zahraničného študenta si je potrebné preveriť na konkrétnej univerzite.

1. Cudzinec, ktorý pricestuje na Slovensko na víza, a chce tu pokračovať v štúdiu, môže podať žiadosť o prechodný pobyt na účel štúdia aj priamo na našom území, na príslušnom oddelení cudzineckej polície - pretože je to zo zákona možné a preto, že sa jeho žiadosť pravdepodobne stihne vybaviť do 30 dní ešte počas platnosti víz. V podstate len treba dodržať pár logistických rád - to znamená - priniesť si z krajiny pôvodu všetky potrebné doklady a podať žiadosť, ktorá je 100% a úplná. V podstate treba doniesť po komunikácii so školou (!!!) potrebné diplomy a vysvedčenia (aby bolo možné uskutočniť prevod známok a uznanie predchádzajúceho štúdia) tak, aby škola v čase podania žiadosti o pobyt už mohla vystaviť potvrdenie o štúdiu na účel žiadosti o pobyt. Rovnako sa k žiadosti o pobyt musí doložiť výpis z registra trestov krajiny pôvodu - Certificate of No Judicial Records’ (Certificado de No Antecendentes Judiciales), apostilovaný (kliknite pre viac informácii tu) a preložený do slovenčiny súdnym prekladateľom.

2. Cudzinec, ktorý v SR chce pracovať, musí už pred príchodom mať prísľub zamestnávateľa že ho zamestná a začať pobyt vybavovať skôr, ešte v krajine pôvodu, pravdepodobne na Slovenskom veľvyslanectve na Kube (link na veľvyslanectvo tu) Rovnako ako v prípade štúdia sa musí dopredu vybaviť účel (t.j. zamestnanie), získať a preložiť výpis z registra trestov DR, ale aj vybaviť ubytovanie na Slovensku (potrebná je nájomná zmluva s notársky osvedčenými podpismi a nový List vlastníctva). Žiadateľ musí mať buď na účte cca 2400 EUR (výpis z účtu sa priloží k žiadosti) alebo potvrdenie o výške mzdy od zamestnávateľa.

Je dôležité, aby ste sa teda rozhodli ktorú z uvedených možností považujete za reálnejšiu alebo lepšiu, a potom pokračovali podľa inštrukcii v príprave dokladov - každú z možností treba na záver prejsť a skontrolovať či nič nechýba. Pre ďalšie otázky nás môžete kontaktovať priamo na adrese hrlathrl.sk, radi Vám ďalej poradíme a pomôžeme.

S pozdravmi, team HRL.