Ask a new question

Dobrý deň,
Chcel by som vás poprosiť o radu a odpovede na otázky.
Mám priateľku z Ukrajiny, chceme uzavrieť na Slovensku manželstvo a žiť na Slovensku.
Priateľke doporučili, aby si preto vybavila 21 dňové turistické víza na poľskom veľvyslanectve / konzuláte v Odese na Ukrajine. Chcel by som sa spýtať:
1/Bude možné počas platnosti týchto 21 dňových víz vybaviť na Slovensku všetky úradné formality spojené so sobášom a tiež hneď po sobáši vybaviť pre ňu trvalý pobyt na 5 rokov? Alebo doporučujete pre tento účel vybaviť iný typ víz, resp. výhradne iba na našom veľvyslanectve?
2/Môžete vo Vašej odpovedi poslať zoznam dokumentov, ktoré naše matričné úrady vyžadujú pri sobáši s cudzincom (v tomto prípade s Ukrajinkou)?
3/ Je lepšie urobiť notársky overené preklady dokumentov do slovenčiny na Ukrajine, alebo doporučujete dať urobiť tieto preklady na Slovensku?
4/ Aké dokumenty sú nutné pre podanie žiadosti o trvalý pobyt na 5 rokov? Stačí sobášny list? Na základe skúseností, čaká sa na udelenie trvalého pobytu bežne až 90 dní po uzavretí manželstva v SR? Z tohto pohľadu to vyzerá tak, že po uzavretí manželstva bude musieť priateľka (vtedy už manželka) odcestovať späť na Ukrajinu, pretože platnosť víz skončila a čakať pokým dostane trvalý pobyt.
Vopred ďakujem za odpovede.