Týždeň v Lige od 17.-21.júla

Všetci sa už tešíme na víkend, ale ešte predtým vám ponúkame prehľad toho, čo sme robili tento týždeň v Lige.

Diskusia o utečencoch so Židovskou komunitou v Bratislave

Na pozvanie pani Evy Mosnákovej diskutovala v stredu dopoludnia naša riaditeľka Zuzana Števulová s členmi židovskej komunity v Bratislave o utečencoch a o tom, ako im na Slovensku pomáhame. Viacerí z členov komunity prežili holokaust a tak táto diskusia bola v trochu inom duchu, ako sme zvyčajne zvyknutý. Bola to pre nás veľmi obohacujúca a inšpirujúca skúsenosť, ktorá nás nadlho posilní v našej práci. Ďakujeme veľmi pekne za pozvanie!

Rozhovor s pani Evou Mosnákovou, ktorej Prezident Andrej Kiska jej udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd, si môžete prečítať napríklad tu.

Sme aktívni aj inde.

Liga za ľudské práva je členom Výboru proti rasizmu, ktorý je poradným orgánom Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a stretáva sa na pôde Ministerstva vnútra. V utorok sme absolvovali zasadnutie, na ktorom prednášal profesor Mareš o možnostiach a dôsledkoch zákazu politických strán. Hovoril o rozsudkoch Európskeho súdu pre ľudské práva, aj o rozsudkoch v susednom Česku.

Pán doktor Šteruský z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity predstavil na zasadnutí svoj rozsiahly výskum archívov, v ktorom sa venoval histórii vojnového Slovenského štátu. Objavil napríklad dokumenty, ktoré nariaďovali, ako sa mal používať fašistický pozdrav „Na stráž“. Existoval tzv. malý a veľký pozdrav, pričom pri malom pozdrave sa nedvíhala ruka. Tento výskum veľmi pomôže pri vyšetrovaní prejavov fašizmu a nacizmu v našej krajine.

Pomáhame klientom.

Tento týždeň sme navštívili ZT Humenné a Útvar policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Tam umiestneným cudzincom a žiadateľom o azyl sme poskytli právnu pomoc a zodpovedali všetky ich otázky.

Miška v košickej kancelárii sa pripravovala a zúčastnila pohovoru svojho klienta, pána, ktorý trpel ozbrojeným konfliktom na území svojej krajiny. Presťahoval sa do hlavného mesta, kde si našiel prácu, ale keďže je príslušníkom etnickej menšiny, ani tam nebol prijatý. Vybavil si preto víza do Európy, kde požiadal o azyl a verí v lepšiu budúcnosť. Veľmi by si chcel nájsť nejakú prácu, hoci aj zametať ulice, pretože z mesačného vreckového 12€ si nevie zabezpečiť všetky svoje potreby, avšak pracovať v súčasnosti nemôže.
V prípade tohto klienta v súčasnosti zhromažďujeme informácie o krajine pôvodu, pričom správy Amnesty International, EASO, či Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva preukazujú a podporujú jeho tvrdenia o bezpečnostnej situácii v krajine. Držíme im palce a vývoji prípadu vás budeme informovať!

Výborný rozsudok Najvyššieho súdu SR.

Záver týždňa sa niesol v znamení rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý dostala naša kolegyňa Monika. Súd v ňom vyhovel odvolaniu žiadateľa o azyl, pána, ktorý trpí ochorením srdca a uviedol v ňom, že ho migračný úrad mal posúdiť ako osobu, ktorá by mala dostať azyl z humanitných dôvodov. Dúfame, že v obnovenom konaní sa tak naozaj stane a o tohto chorého pána sa na Slovensku postaráme. Rozsudok nájdete pod číslom 10Sžak/9/2017 z 20. júna 2017.

Odporúčané čítanie na víkend:

Minulý týždeň sme písali o našom študentovi Raphaelovi, ktorý pomáhal reportérovi Denníka N s experimentom, tu si môžete prečítať celý článok

Stránka RefuTales prináša príbehy utečencov žijúcich v Európe. Tento týždeň zverejnili príbeh Melek z Turecka, ktorej život sa zo dňa na deň zmenil po pokuse o štátny prevrat v Turecku tak, že musela z krajiny odísť a momentálne žiada o azyl v Belgicku. Celý príbeh nájdete tu.

Pekný víkend všetkým!