Fórum o integrácii: Rozhovor s​o Zuzanou ​Števulovou​, riaditeľkou Ligy za ľudské práva

1. Vedeli by ste nám Fórum o integrácii priblížiť, čo môžme od tohto podujatia očakávať?

Fórum o integrácii organizujeme už štvrtý rok a našou ambíciou bolo od začiatku vytvoriť miesto pre dialóg medzi ľuďmi, ktorí sa profesionálne venujú téme integrácie utečencov alebo sa o nej chcú dozvedieť viac. Vzájomné stretávanie je vždy veľmi obohacujúce, prináša to nové pohľady a nové myšlienky. Od začiatku nás v tomto podporovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, čo je pre nás veľmi dôležité, pretože práve ich sa týka integrácia najviac.

No a tento rok sme sa rozhodli otvoriť aj verejnosti, preto sme v spolupráci s košickou Tabačkou pripravili aj verejné podujatia - diskusiu o rôznych aspektoch integrácie vo štvrtok 12. októbra a minitrh sociálnych inovácií v piatok podvečer, kde budú o svojich zaujímavých projektoch hovoriť hostia zo Slovenska a aj zo zahraničia. Všetko ukončíme v piatok večer koncertom, na ktorom budú spolupracovať aj utečenci.

2. Prečo ste sa tento rok rozhodli ho tematicky venovať práve sociálnym inováciám?

Sociálne inovácie sú momentálne trendom. Ja sama som už druhý rok porotkyňou v medzinárodnej súťaži, ktorú vyhlásila Európska komisia a ktorá sa týka sociálnych inovácií v oblasti pomoci utečencom. Dostali sme do súťaže asi 2000 návrhov, od Ukrajiny až po Veľkú Britániu a ja som bola veľmi prekvapená bohatosťou nápadov. Preto by sme chceli, aby sa aj na Slovensku viac ukázali rôzne zaujímavé nápady, ktorými sa dá inšpirovať.

3. Čo to sociálne inovácie sú a ako sa nimi môžme inšpirovať?

Sociálne inovácie sú vlastne nové inovatívne prístupy k riešeniu nejakej spoločenskej situácie. Často ide o niečo úplne nové, ako je napríklad nejaká technologická aplikácia, ktorá pomôže vyriešiť určitý problém, alebo ide o zmenu pohľadu, ktorá pomôže naštartovať významné zmeny v spoločnosti. Ide teda o kreatívne riešenie pálčivých spoločenských tém. My chceme ukázať, že veľmi zaujímavé a inovatívne projekty a iniciatívy vznikajú práve v nepopulárnych témach, ako sú utečenci, bezdomovci alebo zdravotne znevýhodnení ľudia a že sa nimi dá v mnohom inšpirovať. Sú to napríklad rôzne sociálne podniky, ktoré už u nás fungujú a môžu byť veľmi trendovým miestom.

4. Tento rok sa Fórum o integrácii bude konať po prvýkrát v Košiciach, prečo práve Košice a nie opäť Bratislava?

Dlhodobo sa hovorí, že všetko sa deje len v Bratislave a že regióny trpia nezáujmom. My máme dlhé roky pobočku Ligy v Košiciach, bývajú tu naši klienti, cítime sa tu dobre a preto sme chceli preniesť veci, ktorými dennodenne žijeme sem. Diskusia o tejto téme môže mestu len pomôcť. Okrem toho nás dostala aj spolupráca s Tabačkou, ktorá je miestom kultúry a to nám otvorilo úplne nové možnosti, ako osloviť bežných ľudí, ktorí by sa inak s touto témou nemali kde stretnúť.

5. Nemyslíte si, že práve na východnom Slovensku je táto téma – migrantov, utečencov či iných znevýhodnených skupín, negatívnejšie vnímaná ako inde na Slovensku? Môže byť toto príčinou menšieho záujmu o týchto témach hovoriť či diskutovať?

Je to možné, na druhej strane, Košice ležia pri slovensko-ukrajinskej hranici, študuje tu veľa zahraničných študentov, pracuje tu veľa ľudí, ktorí sú cudzincami. Čiže, pre mesto táto téma nie je a nemala by byť nová a my chceme ukázať práve tie pozitívne stránky, na ktorých sa dá stavať. Napríklad, príde sem viedenská reštaurácia Habibi and Hawara, ktorá ponúka exotické jedlo, ktoré pripravujú utečenci. Za krátky čas sa stala doslova hitom. Alebo technologická iniciatíva Techfugees - iniciatíva ľudí a firiem v IT biznise, ktorí sa v roku 2015 spojili a vytvárajú rôzne technologické riešenia, ktoré pomáhajú riešiť každodenné problémy utečencov a organizácií, ktoré s nimi pracujú. To sú nesmierne zaujímavé projekty a my sa tešíme, že sa nám ich podarilo do Košíc pozvať.

Obrázok: Festival Pohoda @Liga za ľudské práva:

"V myšlienke, že si môžeme navzájom pomáhať a inšpirovať sa bez ohľadu na cieľovú skupinu, nás inšpiroval ešte otec Srholec, ktorý bol prvým, kto bol ochotný prijať do svojho zariadenia v Resotách aj našich klientov, ktorí sa ocitli bez domova. Bez ohľadu na ich občianstvo a vierovyznanie."

6. Otázka znevýhodnených skupín a najmä migrantov a cudzincov je aj celoslovensky pomerne kritizovaná, prečo by na Fórum o integrácii ľudia mali prísť a čo im to môže priniesť?

Môžu predovšetkým získať informácie z prvej ruky, stretnúť utečencov, pozhovárať sa s nimi aj s organizáciami, ktoré im pomáhajú a vytvoriť si tak vlastný názor. Je to jedinečná príležitosť. V súčasnosti žijeme dobu rôznych fake news a alternatívnych faktov. Na Fóre však stretnete reálnych ľudí, ktorí v tejto téme reálne pracujú alebo sú utečencami a táto skúsenosť môže byť pre mnohých ľudí veľmi cenná.

7. Pre koho je Fórum určené a koho by ste na toto podujatie radi pozvali?

Fórum má dve časti - verejnú a expertnú. Verejná časť, to je diskusia vo štvrtok večer v Tabačke a minitrh sociálnych inovácií vo forme krátkych talkov v piatok podvečer, tiež v Tabačke. Celé to zakončíme koncertom. Táto časť je celá určená verejnosti, školám, komukoľvek, kto sa chce neformálne dozvedieť viac o nás a o téme utečencov a migrantov a zabaviť sa pritom.

V piatok doobeda prebehne aj neverejná - expertná časť vo forme seminára pre pozvaných hostí, ktorí sa téme profesionálne venujú. Viac informácii získate na ​www.forumointegracii.sk. 

Veľmi radi privítame každého!

​Fórum o integrácii podporil ​Regionálny úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov v Budapešti, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstvo spravodlivosti a Vysehrad Fund.

R​ozprávala sa: Simona Macejková​

Typ novinky: 
Právnická