Deti nepatria do väzenia: ABDI, ODOVZDANÝ ÚRADOM STAROSTLIVOSTI O DETI, 9 ROKOV

Abdi je 9-ročný chlapec, ktorý žije na ulici v Gauteng, Južnej Afrike. V piatok na začiatku predĺženého víkendu pred sviatkom nezávislosti ho na ulici zastavila polícia a vyzvali ho predložiť doklady. Abdi nemá žiadne doklady, a preto skončil na policajnej stanici v Benoni, kde ho umiestnili v jednotke predbežného zaistenia. Je to veľmi malá cela a bol v nej umiestnený sám.

V komunite, v ktorej Abdi na ulici žil, si však ľudia všimli, že zmizol a poslali na políciu právnika, ktorí pomáha ľuďom, ktorí nie sú z Južnej Afriky, aby zistil, či nie je na policajnej stanici. Policajti však právnikovi neumožnili sa s Abdim stretnúť, nakoľko imigračné úrady ešte jeho prípad nezaregistrovali. Imigračné úrady však prídu až v utorok po predĺženom víkende, čo je najbližší pracovný deň.

Zatiľ Abdi v malej cele čaká, čaká a čaká....

V utorok sa právnik vrátil na policajnú stanicu a zistil, že imigračné úrady nemajú dostatok personálnych kapacít a nestihnú sa v utorok za Abdim zastaviť. Abdi čaká ďalší deň, bez možnosti stretnúť sa s právnikom, sociálnym pracovníkom, alebo kýmkoľvek okrem policajtov, ktorých sa veľmi bojí. Naveľa, v stredu sa imigračnému úradníkovi podarí prísť a stretnúť s Abdim. Vezmú ho do Lindeli, kde je jeho prípad odovzdaný úradom starostlivosti o deti.

Trvá však ďalšie dva dni, kým sa im podarí dostať ho zo zaistenia v cele a umiestniť ho na bezpečné miesto. Vďaka úradom starostlivosti o deti sa Abdi dostal na slobodu, získal pocit, že sa o neho niekto postará. Abdi dostal aj plyšového maca, s ktorým od vtedy všade chodí.

Abdi strávil v zaistení niekoľko dní, kým sa veci vyriešili. Na tieto dni sa mu nezabúda ľahko.

--

Toto je fiktívny príbeh, ale podobá sa príbehom mnohých detí, ktoré toto zažili v skutočnom živote.

 

Ako je to na Slovensku???

V prípade, že dieťa bez sprievodu rodičov nájdu policajti na Slovensku, okamžite kontaktujú najbližší úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí prostredníctvom svojho zamestnanca v službe (aj počas noci, víkendov alebo sviatkov) si príde dieťa vyzdvihnúť a bezodkladne spolu so súdom rieši otázku umiestnenia dieťaťa do náhradnej starostlivosti.

Deti bez sprievodu súdy na Slovensku umiestňujú do špecializovaného detského domova v Medzilaborciach, ktorého personál má skúsenosti s deťmi prichádzajúcimi z iného kultúrneho prostredia.

Deťom by bolo najlepšie v náhradnom rodinnom prostredí. Táto možnosť je, žiaľ, aj pre mnohé slovenské deti, o ktoré sa rodičia z rôznych dôvodov nestarajú, nedostupná.

V budúcnosti by možno dospeláci z rôznych komunít na Slovensku mohli prejaviť záujem o deti bez sprievodu a ponúknuť svoj domov ako profesionálni rodičia pre  deti bez sprievodu.

 

Typ novinky: 
Právnická