Pravidelná právna pomoc v zariadeniach
Aj tento týždeň naše právničky navštívili zariadenia ministerstva vnútra a stretli sa tam so žiadateľmi o azyl, ktorým poskytli právnu pomoc. Miška bola v Humennom a Monika v Rohovciach a tiež ÚPZC Medveďov, kde v piatok mali azylové pohovory dvaja jej klienti. Okrem toho sme právnu pomoc poskytovali aj v oboch kanceláriách – v Bratislave a Košiciach, kde za nami klienti pravidelne chodia.
Zhodnotenie posledných mesiacov.
Tento týždeň sme pracovali aj na pravidelnom zhodnotení činnosti za posledné mesiace, ktoré podávame na ministerstvo vnútra k nášmu projektu právnej pomoci žiadateľom o azyl, ktorý je financovaný z prostriedkov EÚ (AMIF) a štátneho rozpočtu SR. V monitorovanom období sme poskytli pomoc 39 žiadateľom o azyl, vrátane 17tich nových klientov. V období od augusta do októbra 2017 sme uskutočnili 17 návštev ZT Humenné, 3 návštevy PT ONV a 4 návštevy PT Rohovce. Dublinskom stredisku Migračného úradu MV SR. Pred Krajským súdom v Košiciach zastupujeme dva prípady, pred Krajským súdom v Bratislave päť prípadov a na Najvyššom súde SR šesť prípadov. Veľmi nás potešili dotazníky spokojnosti, ktoré môžu naši klienti vyplniť a anonymne ohodnotiť, ako sú spokojní s našou činnosťou. Nedávno sme od jedného klienta dostali takýto milý odkaz:
Diskusia so študentmi
V utorok sa naša riaditeľka Zuzana Števulová zúčastnila diskusie „Sme solidárni?“ v bratislavskej Tržnici, kde so študentmi stredných škôl hovorila o téme utečencov. Akcia bola súčasťou edukatívno-kultúrneho festivalu „Jedna Európa“. Spoločne s ňou boli na pódiu aj Venus Johanpour, Júlia Vrábľová a Janette Maziniová Motlová.
Zaujímavé čítanie:
Zuzana Števulová píše v pokračovaní seriálu „Utečenci a migrácia: dojmy a pojmy“ o slovenskej histórii prijímania utečencov.
Prečítajte si aj náš nový blog, v ktorom prinášame rozhovor s Hugom Glossom zo Slovenskej katolíckej Charity o pomoci utečencom.
Euractiv priniesol aj článok Stevea Trenta o klimatických utečencoch a urgentnej potrebe riešiť túto otázku na medzinárodnej úrovni.
Michaela Terenzani zo Slovak Spectator komentovala obchádzanie cudzincov kandidátmi v župných voľbách v komentári pre SME.
IOM informuje o tom, koľko ľudí prišlo za posledné mesiace do Talianska, ale aj o tom, koľko ľudí v mori zomrelo, vrátane 26 nigérijských dievčat, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami obchodu s ľuďmi:
Pre tých z vás, ktorí máte twitter, odporúčame sledovať konto Sea Watch, nemeckej mimovládky, ktorá zachraňuje utečencov v Stredozemnom mori. V posledných dňoch publikovali videá o tom, ako líbyjská pobrežná stráž hazarduje zo životmi utečencov a posádok lodí a ohrozuje ich svojím správaním na mori.