Čo sme robili v týždni od 30. do 31.10.2017

Transparentnosť v hospodárení

Celý tento týždeň u nás prebiehal finančný audit, teda kontrola toho, ako sme používali peniaze z európskych fondov, ktoré financovali projekty na pomoc utečencom a migrantom. Dúfame, že kontrola dopadne dobre, pretože transparentnosť vo financovaní mimovládnych organizácií považujeme za veľmi dôležitú tému.

Návštevy zariadení

Tento týždeň sme navštívili Humenné a útvar policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov, kde mala právnička Monika aj vstupný azylový pohovor s klientom z Afganistanu. S ostatnými klientmi sa naše právničky rozprávali o stave ich konaní a o právach a povinnostiach, ktoré majú.

Právnická činnosť

Počas týždňa sme pracovali aj na rôznych právnych podaniach. Písali sme kasačnú sťažnosť na Najvyšší súd, ako aj vyjadrenie pre klienta, ktorý má byť vrátený do Bulharska, s čím nesúhlasí. Pracujeme tiež na novej správe o situácii v Iraku, ktorú si budete môcť čoskoro prečítať na našom webe.

Fotografie

Na našom webe nájdete fotografie z konferencie a diskusie, ktoré sme zorganizovali minulý týždeň. V SME si môžete prečítať rozhovor s jedným zo speakrov – profesorom islamských štúdií Egdunasom Raciusom.

Zaujímavé čítanie:

Naša riaditeľka pripravila pokračovanie seriálu o utečeneckom práve pre portál Euractiv.sk, tentoraz sa venuje modernej histórii utečeneckého práva.

V článku Hard infrastructures, diseased bodies, Dominic Davies z Univerzity v Oxforde vysvetľuje – s pomocou vizualizácie, akým spôsobom dochádza k inštitucionálnemu násiliu na hraniciach a ako ovplyvňuje vykresľovanie utečencov ako „invázie“ celkové nastavenie režimu hraníc štátov. Veľmi zaujímavé a podnecujúce čítanie!

Článok Priye Deshingkar, vedúcej výskumného projektu „Migrating out of Poverty“ sa venuje stereotypnému pohľadu Západu na riešenia problému moderného otroctva a prináša zaujímavý pohľad z druhej strany – perspektívu tzv. globálneho Juhu v článku „Southern Perspectives on Development: the missing link in discussions on modern slavery“.

Článok Dr. Meltem Ineli-Ciger, asistujúcej profesorky na Univerzite Suleyman Demirel v Turecku, sa venuje problematickým oblastiam v poslednej správe o pokroku vo vzťahu k dohode medzi EU a Tureckom. Článok bol zverejnený na blogu Border Criminologies Univerzity v Oxforde.