Čo sme robili v týždni od 20. do 24.11. 2017

Minulý týždeň bol v piatok sviatok, tak sme si s týždňovkou dali pauzu. Tu vám prinášame najnovší prehľad posledných aktivít v Lige.

Návštevy zariadení

Ako každý týždeň, aj tentoraz sme navštívili azylové zariadenia a poskytovali sme právne poradenstvo tam prítomným žiadateľom o azyl.

Spolupráca

Počas uplynulých dní sme sa zúčastnili viacerých koordinačných stretnutí s inými organizáciami s cieľom lepšie navzájom spolupracovať. Minulý týždeň to bolo koordinačné stretnutie so slovenskými organizáciami, ktoré sa venujú starostlivosti o utečencov, ktoré sa konalo v Slovenskej humanitnej rade. No a v pondelok a utorok – 20. a 21.11. sme mali stretnutie s mimovládnymi organizáciami z Maďarska, Česka a Poľska, ktoré sa venovali vzájomnej spolupráci v nasledujúcich dvoch rokoch a globálnym kompaktom o migrácii a utečencoch. Súčasťou tohto stretnutia bola aj verejná diskusia: Utečenci a migrácia: čo ďalej? , na ktorej o globálnych kompaktoch a budúcnosti spoločného európskeho azylového systému diskutovali Catherine Woollard z ECRE, Blanka Timurhan z Migračného úradu MVSR a Zuzana Vatráľová z IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

Miška bola na seminári organizovanom ZVJS. Išlo o veľmi zaujímavú aktivitu zameranú na vzdelávanie väznených osôb ale aj pracovníkov zboru v oblasti ľudských práv. 

Úspechy

Začiatkom týždňa sme sa dozvedeli skvelú správu, s ktorou sme sa s vami podelili už aj na našich sociálnych sieťach. Náš dlhoročný klient, otec skvelej mladej dámy, šikovný masér a ošetrovateľ, pán Tan Hua alias Edko, konečne dostal trvalý pobyt a bude tak môcť dôchodok dožiť v stabilite so svojou dcérkou a jej partnerom. Veľmi sme sa potešili.

 

No a ďalšia skvelá správa prišla v piatok. Naše právničky Bašu Meššovú a Moniku Chaloupkovú potešil rozsudok Najvyššieho súdu SR, v prípade mladej ženy zo Sýrie, ktorá žiada na Slovensku o azyl, no dostala len doplnkovú ochranu. Najvyšší súd ustálil, že klientka je dôveryhodná, znovu budú musieť byť posúdené dôvody politického prenasledovania a keďže klientka je preukázateľne traumatizovaná, súd ustálil, že jednoznačne patrí medzi zraniteľné osoby, ktoré patria do okruhu osôb, ktorým by mal byť udelený azyl z humanitárnych dôvodov. Sme nadšené a dúfame, že klientka v novom konaní dostane azyl, keďže sme presvedčené o tom, že ide o azylový prípad. Držte jej palce!

Diskusie so študentmi

V Košiciach naša právnička Baša diskutovala so študentmi druhého ročníka na gymnáziu Alejova. Diskusia prebehla po premietaní filmu Čakanie o afganskom dievčati – žiadateľke o azyl v Dánsku, ktorý pre školy premieta Človek v ohrození v rámci festivalu Jeden Svet.

Študenti diskutovali o integrácii, pričom z ich pohľadu by integrácia alebo snaha o ňu mala byť podmienkou pre udelenie azylu. Na druhej strane sa zhodli, že niekto kto je tu už tak dlho a tak integrovaný ako hlavná hrdinka, mal by dostať azyl, a možnosť ostať tu žiť. Okrem situácie v krajine pôvodu a osobného príbehu si všímali aj hodnoty jej rodiny, aby mohli konštatovať, že nie sú ľuďmi s nejakými extrémnymi názormi, ktoré žiaľ v ich domovskej krajine prevládajú.

V Martine na Gymnáziu V.P. Tótha zas naša riaditeľka Zuzka diskutovala s dvomi skupinami študentov a študentiek o našej práci a integrácii utečencov na Slovensku. Pozerali sme spolu príbehy utečencov žijúcich na Slovensku Faisala a Naimy a diskutovali o tom, ako vyzerá azylové konanie, koľko je u nás a vo svete utečencov a ako vyzerá ich integrácia. Zuzana je absolventkou tohto gymnázia a veľmi sa tešila z tohto pozvania. Možno sme aj pár študentov inšpirovali k výberu ich povolania v budúcnosti ;-)

Nové projekty

Dostali sme tiež skvelú správu o tom, že zmluva na náš nový projekt KapaCITY je už účinná. Projekt sme podali s CVEKom, Nadáciou Milana Šimečku a o.z. Marginál a stavia na spolupráci s vybranými partnerskými samosprávami. Začneme v januári a podrobnosti sa dozviete čoskoro!

Odporúčané čítanie:

Naša riaditeľka pokračuje v seriály o migrácii a utečencoch na stránkach Euractiv.sk. Tu je ďalšia časť, ktorá sa zaoberá tým, kto je utečenec, kto a ako to určuje a kto utečencom nie je

No a v pravidelnom článku pre SME zas píše o tom, prečo nie je správne zaisťovať deti s rodinami

Na našej webstránke sme pridali novú správu o situácii v Pakistane, ktorá sa týka náboženskej menšiny Ahmadi a zaobchádzania s nimi

Vo voľne dostupnom žurnáli „Ethnic and Racial Studies 2017“ si môžete prečítať článok Stephena Castlea: „Migration policies are problematic - because they are about migration