Čo robíme? Týždeň v Lige od 7. do 11. augusta 2017

Ďalší augustový týždeň je za nami a my vám prinášame prehľad toho, čo sme robili tento týždeň.

Stretnutia a plánovanie

V bratislavskej kancelárii sme tento týždeň najmä plánovali a stretávali sa s rôznymi ľuďmi a organizáciami – Mareenou, Nadáciou Milana Šimečku a Migračným úradom. Pripravujeme rôzne aktivity na jeseň, ale aj na budúci rok, novú webstránku a tiež novú kampaň, čiže sme toho museli vyriešiť veľmi veľa. Ešteže nebolo tak teplo a prvú polovicu týždňa sa dalo existovať :)

Návštevy táborov pokračujú

Žiadateľov o azyl je momentálne v zariadeniach migračného úradu pomenej, ale napriek tomu ich pravidelne navštevujeme. Miška a Baša boli v ZT Humenné, kde vysvetľovali azylové konanie našim novým klientom a klientkám. Miška sa s klientmi stretla ešte pred vykonaním vstupného azylového pohovoru a tak ich pripravila na to, čo môžu očakávať.

Katka navštívila útvar policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov, kde riešime niekoľko komplikovaných prípadov a snažíme sa pomôcť irackým manželom so zlúčením. Držte nám palce!

Zaujímame sa o integráciu klientov

So stážistkami Simonou a Emmou sme absolvovali niekoľko rozhovorov s klientmi o ich integrácii a pýtali sme sa ich na skúsenosti s hľadaním práce na Slovensku. Hovorili sme napríklad s pánom, ktorý ešte len nedávno získal doplnkovú ochranu a zatiaľ len zisťuje, ako reálne funguje uchádzanie sa o voľné pracovné miesta. Stretli sme sa so študentmi VŠ, ktorí už majú svoje plány, ale aj s mamičkou ťažko zdravotne postihnutého chlapca, pre ktorú je v súčasnosti nemožné odísť od syna a chodiť do práce.

Jedným z našich respondentov bol aj Mojtaba, ktorý na Slovensku žije už vyše 26 rokov. Pôvodne prišiel za účelom štúdia medicíny, avšak situácia v jeho krajine ho prinútila požiadať na Slovensku o azyl. Čo si Mojtaba myslí o integrácii utečencov, ale aj čo by odkázal štátnym orgánom a mimovládnym organizáciám, sa dozviete už v októbri na Fóre integrácie v Košiciach. Takisto si budete môcť vypočuť Mojtabovu hru na tradičný perzský hudobný nástroj santur.

No a odporúčané čítanie na tento víkend nájdete tu:

Pozrite is blog Edy Elif Tibet, ktorý vznikol z jej spolupráce s Caadilom, mladíkom zo Somálska, ktorý je momentálne v centre pre deti bez sprievodu v Turecku: Eda Elif Tibet: „Z Mogadiša do Istanbulu: Auto-etnografia o detstve, migrácii a vzdelaní“