Čo robíme? Týždeň v Lige od 19. do 23. júna 2017

Horúci pracovný týždeň je takmer za nami a my vám prinášame rovnako horúce informácie o tom, čo sme robili tento týždeň.

Máme nový e-learning!

V utorok, pri príležitosti Svetového dňa utečencov sme v Bratislave aj v Košiciach predstavili online kreatívny vzdelávací kurz o utečencoch, ktorý je voľne dostupný širokej verejnosti. Má 4 časti a 5 videí, ku ktorým pribudnú aj ďalšie. Chceme tak zlepšiť informovanosť ľudí o téme utečencov a podporiť objektívnu diskusiu založenú na faktoch. Tak sa k nám pridajte a vyskúšajte si ho sami

Diskusia v Leviciach

Riaditeľka Ligy, Zuzana Števulová bola v pondelok na Obchodnej akadémii v Leviciach. Spolu s utečenkou N’yamah Abdiovou viedli seminár pre študentky a študentov o tom, kto sú to utečenci. Na školu nás pozvala skvelá pani učiteľka Zuzana Meszárosová a my pevne veríme, že takých skvelých škôl, ako je OA Levice, je na Slovensku viac.

Seminár o.z. Marginál

Kolegyne z Košíc, Barbora a Miška sa v utorok zúčastnili seminára, ktorý usporiadalo občianske združenie Marginál. Seminár sa venoval integrácii utečencov a zúčastnilo sa ho aj veľa našich klientov, ktorí aktívne vstupovali do diskusie. Skvelá práca, o.z. Marginál!

Návštevy táborov

Právničky z bratislavskej kancelárie, Alexandra a Monika boli tento týždeň v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov, pretože tam máme niekoľko nových klientov zo Sýrie, ktorých zastupujeme úplne zadarmo. Dúfame, že na Slovensku dostanú ochranu, prepustia ich a budú môcť čo najskôr začať nový život v bezpečí.

Miška z košickej kancelárie bola na pravidelnej návšteve v Humennom, kde poskytovala právnu pomoc tam umiestneným klientom. Budúci týždeň sa zas chystajú na návštevu Opatovskej Novej Vsi. Tieto návštevy sú veľmi dôležité, pretože klienti sú pravidelne informovaní o tom, čo je v ich prípade nové a môžu sa spýtať akékoľvek otázky, ktoré ich trápia.

No a košická kancelária má aj novú stážistku Evu. S Barborou na fotke práve preberajú plány na našu konferenciu na jeseň Košiciach.

Právnické úspechy

Monika z bratislavskej kancelárie má za sebou veľmi úspešný týždeň. Zaistenie jej klientky z Ukrajiny, ktorá už má doplnkovú ochranu, bolo zrušené ako nezákonné z dôvodu, že polícia sa vôbec nezaoberala tým, že klientka požiadala na Slovensku o azyl. Dúfame, že klientka získa za nezákonné zaistenie aj odškodnenie. Krajský súd zas priznal odkladný účinok žalobe vo veci veľmi mladého klienta z Pakistanu, čím budú dočasne ochránené jeho práva. No a najviac nás potešil rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý zrušil rozhodnutie o neudelení azylu ťažko chorému pánovi z Ukrajiny. Dúfame, že tentoraz Migračný úrad zmení názor a udelí mu azyl z humanitných dôvodov.

Kontrola

No a ponúkame vám tiež fotku z dnešnej monitorovacej návštevy z Ministerstva vnútra. Cieľom návštevy bolo skontrolovať, či správne realizujeme projekt právnej pomoci žiadateľom o azyl, ktorý je podporený z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu SR. Každý takýto projekt má prísne pravidlá a je podrobne kontrolovaný, aby sa štát uistil, že finančné prostriedky sú vynakladané účelne. Dúfame, že sme kontrolou prešli :)

Zbierka

Ak ste dnes dočítali až sem, chceli by sme vás o niečo poprosiť. Od začiatku júna zbierame prostriedky na pomoc rodine pani Manigy a pána Asada, ktorí majú 4 krásne dcéry. O ich ťažkom osude si môžete prečítať na portáli Dobrá krajina, v rámci nášho projektu Dajme šancu utečencom. Prostredníctvom tohto portálu môžete prispieť na prvé nájomné a potreby pre dcéry. Budeme vďační za akýkoľvek príspevok.

A to je na dnes všetko. Nezabudnite, že nás už môžete sledovať aj na instagrame, naši stážisti z Hongkongu tam pridávajú rôzne insider fotky z Ligy , takže to tam žije. Budeme radi ak sa k nám pridáte!

Odporúčané čítanie:

Euractiv sa venoval Svetovému dňu utečencov  a tiež predstavil správu Fridrich Ebert Stiftung, ktorá informuje o tom, že po uzavretí balkánskej trasy sa príchod utečencov presmeroval cez Bulharsko a Rumunsko

UNHCR predstavil najnovšiu správu o počte utečencov vo svete. Utečencov je momentálne už 22,5 milióna a až 55% pochádza z troch krajín – Sýrie, Afganistanu a Južného Sudánu.