Čo robíme? Týždeň v Lige od 12. do 16. júna 2017

Týždňovka prichádza trochu neskôr, pretože tento týždeň sme toho mali naozaj veľa :)

Týždeň sme začali na konferencii v Krakowe. Konferenciu organizovala naša partnerská poľská organizácia Nadácia Haliny Niec v rámci projektu „Debating New Phenomena...“. Témou bolo vzdelávanie detí cudzincov a multikultúrne vzdelávanie. Ligu na konferencii reprezentovali stážisti Raphael a Venisa a o svojich skúsenostiach s učením v multikultúrnom prostredí hovorila lektorka Venus Johanpur. Fotky z konferencie nájdete aj na našom facebooku a instagrame.

Hneď v stredu po návrate z Krakowa boli Venisa a Raphael na konferencii ADRA "Psychosociálna podpora a zvyšovanie povedomia vo svetle migračnej krízy" o tom, ako pracovať s traumatizovanými utečencami. Tu ich zaujal projekt Baptistického integračného centra pre rodiny, ktoré utečencom pomáha s hľadaním práce a osamostatňovaní sa. Veľmi zaujímavá inšpirácia aj pre Slovensko.

Monika z bratislavskej kancelárie dosiahla v piatok ďalší veľký úspech. Klient z Burundi, ktorého zastupujeme a dostal doplnkovú ochranu, sa odvolal proti neudeleniu azylu a Krajský súd mu dal zapravdu. Veľmi sa z toho tešíme, pretože situácia v jeho krajine je naozaj veľmi zlá a podľa nás má dôvody na udelenie azylu. Tu je fotka štastného klienta, Moniky a nášho stážistu Raphaela, ktorý ich sprevádzal.

Riaditeľka Ligy Zuzana Števulová nás vo štvrtok reprezentovala v Paríži na konferencii "Ako ďalej po utečeneckej kríze", kde diskutovala o tom, ako dosiahnuť kompromis v spoločnej azylovej politike.

No a od tohto týždňa je Liga konečne aj na Instagrame! Je to najmä zásluha našich šikovných stážistov z Hongkongu, ktorí sa o Ligový instragram budú počas svojej dvojmesačnej stáže starať. Sledujte nás teda aj tam a dozviete sa mnoho zaujímavého!

Prekvapenia máme pre vás prichystané aj budúci týždeň. V utorok si pripomíname Svetový deň utečencov a my sme pre vás niečo prichystali! Oficiálne Vám predstavíme nový e-learning o utečencoch a migrácii, ktorý sme pripravili v spolupráci s agentúrou GINGERS. Obsahuje texty aj videá, ktoré budú voľne dostupné každému, kto sa chce o téme utečencov naučiť niečo viac. Postupne budú pribúdať aj návody, ako o tejto téme diskutovať, hovoriť so študentmi, či zorganizovať workshop. No a cez leto pribudnú aj videá s utečencami žijúcimi na Slovensku J Nezabudnite nás v utorok sledovať na facebooku alebo instagrame, dozviete sa viac. A tu je malá ochutnávka, video , v ktorom Zuzana Števulová vysvetľuje, kto sú to utečenci:

https://youtu.be/9zAq4QizDUw

POZVÁNKA:

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov sa v nedeľu poobede v Starej Tržnici koná Paráda. Medzi 13-18 hodinou zažijete koncerty, stretnete utečencov a organizácie, ktoré im pomáhajú a o 16:00 sa môžete pripojiť k Dáždnikovému pochodu za solidaritu s utečencami, ktorý prejde centrom mesta. Organizujú Nadácia Milana Šimečku, Slovenská humanitná rada a utečenci žijúci na Slovensku.

Odporúčané čítanie:

Cez víkend je toho veľa, preto tentoraz odporúčame len najnovšiu Správu o pokroku v relokáciách a presídlení, ktorú v stredu zverejnila Európska komisia. Správu s podrobnými štatistikami a informáciami o tom, čo sa zatiaľ v tejto téme uskutočnilo, nájdete tu